ویژگی های یک فلزیاب خوب

ویژگی های یک فلزیاب خوب

از ویژگی های یک فلزیاب خوب توانایی تغییر فرکانس است. تجربه نشان داده که نظرات مختلفی در مورد بهترین فرکانس وجود دارد. برخی از همکاران ارزشمند به تأکید بر فرکانس پایین تاکید می‌کنند، در حالی که دیدگاه‌های متفاوتی نیز مطرح شده است.

در مناطقی که خاک نرم و ارتعاش‌پذیر دامنه عمقی بیشتری نیاز دارد، استفاده از فرکانس بالا می‌تواند مؤثرتر باشد. این باعث می‌شود امواج بهتر و عمیق‌تر در خاک نفوذ کنند و به دنبال مواد معدنی بگردند.

با این حال، در مناطقی که با سنگ‌ها یا سطوح سفت و سخت سر و کار دارید، استفاده از فرکانس پایین‌تر ممکن است مناسب‌تر باشد. این باعث می‌شود امواج بهتر از موانع مانند صخره‌ها عبور کنند و نتایج دقیق‌تری را ارائه دهند.

به طور کلی، انتخاب فرکانس مناسب باید با توجه به ویژگی‌های زمین و نوع جستجوی شما انجام شود. هر منطقه و هر نوع محیط دارای نیازهای منحصر به فردی است که باید در انتخاب فرکانس دستگاه فلزیاب به آنها توجه کرد.

 

ویژگی های یک فلزیاب خوب با توجه به نیازهای شما عبارتند از:

 

ویژگی های یک فلزیاب خوب

از ویژگی های یک فلزیاب خوب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. عمق نفوذ حداقل ۳ متر:

دستگاهی که به شما امکان نفوذ به عمق حداقل ۳ متر را می‌دهد، مناسب برای جستجو در اعماق عمیق ترین لایه‌های خاک و زمین است.

۲. نشانگر متراژ:

وجود نشانگر متراژ به شما کمک می‌کند تا مقدار دقیق فاصله یافته‌شده را درک کنید و به طور دقیقتری به محل مورد نظر نزدیک شوید.

۳. سبک و کم حجم:

دستگاهی که سبک و کم حجم باشد، راحتی در حمل و نقل و کار با آن را افزایش می‌دهد.

۴. توانایی تفکیک حداقل ۵۰٪:

دستگاه باید توانایی تمایز بین مواد مختلف را با دقت حداقل ۵۰% داشته باشد تا شما بتوانید بین فلزات مختلف تفکیک قائل شوید.

۵. قابلیت حذف ذرات ریز و آلودگی های زمین:

وجود این ویژگی به شما کمک می‌کند تا از تداخل ذرات ریز و آلودگی زمین در نتایج جستجو جلوگیری کنید.

۶. دستگاه با امتحان موفقیت آمیز:

انتخاب دستگاهی که امتحان‌های عملی(مانند PI – VLF و …) موفقیت‌آمیز را پشت سر گذاشته باشد، اطمینان از عملکرد صحیح دستگاه را افزایش می‌دهد.

۷. عدم وابستگی تصویر به عمق زمین:

ویژگی تصویری بیشتر از همه به جذب مشتری کمک می‌کند و برای انتخاب یک دستگاه مطمئن شوید که این ویژگی بر عملکرد و دقت دستگاه تأثیر ندارد.

۸. زمان مورد نیاز برای آموزش:

اختصاص حداقل ۱ ماه برای آموزش و یادگیری صحیح از دستگاه به شما کمک می‌کند تا از توانایی‌های کامل دستگاه بهره‌برداری کنید.

۹. تصدیق نشده ترین متراژها:

در مورد متراژهای بالای ۷ متر، دقت کرده و به جوانب تاییدیه‌ها توجه داشته باشید. اطلاعات غیرتاییدشده ممکن است از دقت دستگاه و توانایی‌های واقعی آن خارج باشد.

 

 

تاریخچه دستگاه های فلزیاب

 

ویزگی های فلزیاب خوب

فلزیاب‌ها به عنوان دستگاه‌هایی طراحی شده‌اند که برای کشف فلزهای مدفون در انواع زیرسطوح مانند خاک، ماسه، چمن، و حتی توده‌های آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها با ایجاد یک میدان مغناطیسی حول سیم‌های جستجوی الکتریکی کار می‌کنند. این میدان مغناطیسی تا عمقی متوسط که حدود ۱۰ اینچ است، تاثیر خود را اعمال می‌کند.

در صورتی که مواد رسانا در محدودهٔ تشخیص دستگاه فلزیاب وجود داشته باشند، امضای الکترومغناطیسی این مواد باعث اختلال در میدان مغناطیسی اطراف دستگاه می‌شود. به منظور اطلاع‌رسانی به کاربر، دستگاه با هشدارهای دیداری و صوتی نشان می‌دهد که چیزی در نزدیکی پیدا شده است. این اعلان‌ها به کاربر این اطمینان را می‌دهند که یک فلز مورد تشخیص قرار گرفته و قابل شناسایی است.

در کل، فلزیاب‌ها با بهره‌گیری از اصول مغناطیسی و تغییرات میدان‌های الکترومغناطیسی به کاربر کمک می‌کنند تا فلزات مختلف را در محیط‌های مختلف کشف و تشخیص دهند.

 

انواع دستگاه فلزیاب و گنجیاب

۱. فلزیاب های فرکانس بسیار پایین (VLF):

این نوع فلزیاب‌ها رایج‌ترین و به صرفه‌ترین انواع هستند. آشکارساز VLF دارای دو سیم پیچ است، یکی برای ایجاد میدان مغناطیسی و دیگری برای تشخیص تغییرات این میدان توسط مواد رسانا. آشکارسازهای VLF علاوه بر هزینه کم و کارایی در یافتن فلزات، سبک و بادوام هستند و برای کاربران مبتدی و کودکان مناسب‌اند. این نوع فلزیاب‌ها اغلب برای یافتن سکه‌ها، جواهرات و مواد رسوبی فلزی استفاده می‌شوند. با این حال، آشکارسازهای VLF مقاوم در برابر آب نیز وجود دارند ولی آشکارسازهای القای پالس برای تشخیص فلزات زیر آب بهتر هستند.

 

۲. آشکارسازهای القای پالس (PI) :

در مقابل طراحی دو سیم پیچ آشکارسازهای VLF، آشکارسازهای PI تنها یک سیم پیچ دارند که از میدان مغناطیسی عبور می‌کند و تغییرات این میدان را توسط مواد رسانا تشخیص می‌دهد. آشکارسازهای PI کمتر تحت تأثیر کانی‌سازی زمین قرار می‌گیرند و برای جستجو در سواحل، رودخانه‌ها یا زیر آب (در صورت داشتن آشکارساز ضد آب) مناسب هستند. این دستگاه‌ها بهترین کارایی خود را در محیط‌هایی با وجود مواد آهنی مانند میخ‌ها و نیز در تشخیص فلزات گنجینه‌هایی مثل سکه و طلا از خود نشان نمی‌دهند.

 

۳. آشکارسازهای تخصصی :

این دستگاه‌ها می‌توانند شامل طلایاب‌ها، گنجیاب‌ها و ردیاب‌های چند فرکانس باشند. این دستگاه‌ها ممکن است از فناوری‌های VLF یا PI بهره‌برده شوند، اما ویژگی‌های تخصصی‌تری نیز دارند که به آنها اجازه انجام وظایف خاصی را می‌دهد.

در نهایت، انتخاب نوع مناسب دستگاه طلایاب یا گنجیاب باید با توجه به نیازها و محیط جستجو انجام شود تا بهترین نتایج حاصل شود.

 

فلزیاب های چند فرکانسی :

از جلمه دستگاه های فلزیاب خوبد میتوان به فلزیاب های چند فرکانسی اشاره کرد. دستگاه‌های فلزیاب چند فرکانسی به خصوص برای افراد حرفه‌ای و علاقه‌مندانی که به فلزیابی در مکان‌های مختلف علاقه دارند، بسیار مناسب هستند. با توجه به تنظیمات مختلف فرکانس، این دستگاه‌ها قادرند در شهرها، سواحل، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها یا حتی دریاها و اقیانوس‌ها بدون نیاز به دستگاه‌های PI و VLF استفاده شوند. این ویژگی‌ها به کاربر امکان جستجو در محیط‌های مختلف را با تنظیمات متناسب با شرایط فراهم می‌کند. با این حال، یکی از نقاط ضعف این دستگاه‌ها هزینه بالای آنهاست.

همچنین، دستگاه‌های طلایاب به طور ویژه برای تشخیص و یافتن طلا طراحی شده‌اند. این دستگاه‌ها می‌توانند آشکارسازهای VLF یا PI باشند، اما فرکانس‌های بالاتری نسبت به دیگر آشکارسازها دارند. این فرکانس‌های بالا باعث می‌شوند که آشکارسازهای طلایاب هنگام مواجهه با مواد معدنی مانند نمک و دیگر مواد کانی آهنی که معمولاً در محیط‌هایی که طلا ممکن است وجود داشته باشد، هشدارهای خود را از دست ندهند.

در کل، انتخاب دستگاه فلزیاب مناسب به توجه به نیازها، مکان جستجو و شرایط محیطی به شدت تاثیرگذار است. هر نوع دستگاه دارای ویژگی‌ها و مزایای خاص خود است که باید با دقت بررسی شوند تا بهترین نتایج در جستجوهای فلزیابی حاصل شود.

 

برخی از ویژگیهای یک دستگاه گنجیاب فوق العاده حرفه ای :

۱. نوع هدف:

با توجه به محیط جستجو و نوع اهداف، انتخاب دستگاهی با ویژگی‌های ضدآب یا غوطه‌وری می‌تواند مناسب باشد.

۲. تبعیض:

توانایی دستگاه در تفکیک انواع مختلف مواد را در نتایج جستجو بهبود می‌بخشد.

۳. شناسایی هدف :

دستگاهی با توانایی تشخیص نوع هدف می‌تواند به تمایز بین مواد مختلف کمک کند.

۴.فرکانس عملیاتی:

فرکانس عملیاتی دستگاه تاثیر بر عمق جستجو دارد. فرکانس پایین‌تر برای عمق بیشتر مناسب است.

۵. حساسیت :

حساسیت دستگاه به فاصله تشخیص مواد را تعیین می‌کند و باید با توجه به شرایط محیطی تنظیم شود.

۶. وزن دستگاه:

وزن دستگاه باید به طور کلی تا حد ممکن راحت و قابل حمل باشد.

۷. تعادل زمین:

دستگاه با ویژگی تعادل زمین می‌تواند به کاهش خطاهای ناشی از تداخل با خاک کمک کند.

 

در نهایت، انتخاب دستگاه گنجاب حرفه‌ای باید با توجه به نیازها، محیط جستجو و موارد فنی مرتبط با دستگاه انجام شود تا بهترین عملکرد و نتایج در جستجوهای گنجابی حاصل شود.

 

در حالت کلی چهار نوع اصلی تعادل زمین وجود دارد که عبارتند از :

 

ویزگی-های-فلزیاب-خوب

۱. تعادل خودکار زمین :

در این حالت، دستگاه به طور خودکار تشخیص تداخل‌ها را انجام داده و تنظیمات لازم را انجام می‌دهد. کاربر نیازی به تنظیم دستی تعادل زمین ندارد و دستگاه به طور خودکار با مشکلات تداخلی مقابله می‌کند.

 

۲. از پیش تعیین شده :

در این حالت، تنظیمات تعادل زمین توسط سازنده به صورت از پیش تعیین شده تنظیم می‌شوند و کاربر قادر به کنترل مستقیم بر تعادل زمین نیست. این حالت به کمک تنظیمات اولیه از سوی سازنده، تداخل‌های کوچکتر را نادیده می‌گیرد.

 

۳. تنظیمات دستی تعادل زمین :

کاربر می‌تواند با توجه به نیازها و هدف جستجو، تعادل زمین را به صورت دستی تغییر دهد. این ویژگی به کاربران حرفه‌ای کمک می‌کند تا تنظیمات را براساس شرایط و محیط جستجوی خود تغییر دهند.

 

۴. تعادل چندگانه زمین :

این حالت به کاربر اجازه می‌دهد تا یا تعادل زمین را به صورت دستی تنظیم کند یا از تنظیم خودکار استفاده کند.

 

telegram

insta

 

ادرس کانال تلگرام محصولات و لیست قیمت محصولات :   @GOHARBASTAN

تلگرام کارشناس آثار و نشانه ها :@karshenasgoharbastan

شماره تماس کارشناس آموزش فلزیاب، خرید فلزیاب و تعمیر فلزیاب مهندس رجایی: ۰۹۱۲۰۶۲۳۶۴۲

جهت تعمیر فلزیاب و ارتقا فلزیاب و فروش فلزیاب دستگاه فلزیاب  خود چه به صورت حضوری و غیر حضوری میتوانید از طریق

راه های ارتباطی شرکت گوهرباستان با ما در ارتباط باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *