۱۰ کشف شگفت انگیز مصر باستان

یکی از پر رمز و راز ترین کشور های دنیای باستان قطعا مصر است. امروز میخواهیم شما را با ۱۰ کشف شگفت انگیز مصر باستان در سال ۲۰۲۲ آشنا کنیم.

به گزارش پایگاه خبری لایوساینس، در سال گذشته همچنان پروژه‌های باستان‌شناسی زیادی در مصر انجام شد.

در این فعالیت‌ها، اشیاء بی‌نظیری کشف شدند که برخی از آنها واقعاً باستان‌شناسان را شگفت‌زده کردند. کشف‌هایی مانند مقبره‌ی نامعلومی از یک ملکه و یک تونل عظیم زیر یک معبد باستانی، جزئی از این یافته‌های هیجان‌انگیز بودند. در ادامه، با زومیت همراه باشید تا به طور خلاصه ۱۰ کشف شگفت‌انگیز از دوران مصر باستان در سال ۲۰۲۲ را بررسی کنیم.

 

 

۱۰ کشف شگفت انگیز مصر باستان در سال ۲۰۲۲

مصر باستان، یکی از تمدن‌های قدیمی و فرهنگی برجسته در تاریخ بشر است که هزاران سال پیش از میلاد به اوج رسید. در طول سالیان زیادی از باستان‌شناسان در این سرزمین باستانی تحقیقات و کاوش‌های بی‌شماری انجام داده‌اند و کشف‌های شگفت‌انگیزی از جمله آثار هنری، معماری منحصر به فرد و مجسمه‌های ارزشمند به دست آورده‌اند. یکی از کشف‌های شگفت‌انگیز مصر باستان، پیرامون معبد‌های آرمانی است که به عنوان مکان‌های مقدس در این تمدن شناخته می‌شدند. این معابد علاوه بر زیبایی و حیرت‌انگیز بودن معماری‌شان، حاکی از عمق اعتقادات مذهبی و فرهنگی مصریان باستان هستند. همچنین، کشف مقابر شاهان و ملوک مصری در اهرامات باعث توجه جهانی به این تمدن شد. این مقابر غنی از گنجینه‌های هنری و طلا و نقره بوده‌اند و نشان دهنده قدرت و اهمیت فردیت و سلسله‌مراتب اجتماعی در مصر باستان است. یکی دیگر از کشف‌های جذاب، حضور مومیاه‌ها در این سرزمین است. مومیاه‌ها به عنوان نمادی از عمران‌های کشور قدیمی مصر شناخته می‌شوند و به عنوان جاودانه‌سازی بدن مردگان برای زنده نگه داشتن آن‌ها در دنیای پس ازمرگ مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این کشف‌ها و بسیاری دیگر، توانسته‌اند رازهایی از زندگی و فرهنگ مصر باستان را برای ما فاش کنند و باعث شگفتی و تعجب بیشتر ما از این تمدن باشند. در ادامه میخواهیم شما را با ۱۰ کشف شگفت انگیز باستان‌شناسی مصر باستان که در سال ۲۰۲۲ کشف گردیده اند آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

۱- پرتره‌های دست‌نخورده‌‌ای از مومیایی‌ها

 

۱۰ کشف شگفت انگیز مصر باستان

در حین بازکاوی یک گورستان در شهر باستانی فیلادلفیا، باستان‌شناسان به دو پرتره کامل و چند پرتره ناتمام از مومیایی‌های دفن شده دست یافتند. بر اساس باور محققان، احتمالاً این مومیاه‌ها به طبقه متوسط یا اشرافیه تعلق داشته‌اند، زیرا هزینه نقاشی‌های پرتره در آن دوران بسیار بالا بود و مشتریان عمده این هزینه را بر عهده می‌گرفتند. همچنین، به دلیل غارت مقبره، نمونه‌هایی از این پرتره‌ها به ندرت کشف شده‌اند. برای درک اهمیت این کشف، باید بدانیم که آخرین نمونه‌های پرتره‌های مومیایی در دهه ۱۸۸۰ کشف شده بودند.

 

۲- معبد زئوس-کاسیوس

 

۱۰ کشف شگفت انگیز مصر باستان

در محوطه باستانی تل‌الفرما در شبه‌جزیره سینا، باستان‌شناسان به ویرانه‌های یک معبد باستانی برخورد کردند. این معبد با هیچ معبد دیگری شباهتی نداشت و به طرز شگفت‌انگیزی، ویژگی‌های دو خدای زئوس و کاسیوس، خدای آب‌وهوا، را به صورت همزمان نشان می‌داد. باستان‌شناسان پس از کشف دو ستون گرانیتی صورتی رنگ که از زیر خاک برون آمده بودند، به این معبد باستانی رسیدند. به باور محققان، این ستون‌ها در گذشته دروازه‌ی ورودی معبد را تشکیل می‌دهند، اما به نظر می‌رسد که یک زلزله ویرانگر باعث نابودی این معبد شده است.

 

۳- مومیایی‌هایی با زبان طلا

 

۱۰ کشف شگفت انگیز مصر باستان

در دوران امپراتوری یونان و روم در مصر باستان، دفن مومیایی‌ها با استفاده از زبان طلا یک رسم نامعمولی بود. باستانیان مصر باور داشتند که این عمل باعث آماده‌سازی متوفی برای زندگی پس از مرگ در عالم مردگان می‌شود. در حال حاضر، یک گروه از باستان‌شناسان چندین نمونه از این روش دفن ویژه را در یک گورستان باستانی در نزدیکی قویسنا در شمال قاهره کشف کرده‌اند. در این مقابره‌های باستانی، علاوه بر زبان طلا، مجموعه‌ای از اشیاء نیز وجود دارد که شامل گردنبند، سفال و سوسک سرگین طلایی می‌شوند. این اشیاء زیبا به چشم می‌خورند و نمادهای فرهنگی و مذهبی اهمیت بالایی در مصر باستان داشتند.

 

۴- زیارتگاه شاهین‌ها و کتیبه‌ای که جوشاندن سر شاهین‌ را منع می‌کند

 

۱۰ کشف شگفت انگیز مصر باستان

کشف زیارتگاه ۱۷۰۰ ساله و یافته‌های دیگر در بندر برنیکه واقع در سواحل دریای سرخ، در واقع یک مکتشفه جالب و مهم است. در کنار بنای سنگی و شاهین‌های بدون سر با نقوش دو خدای ناشناخته، کتیبه‌ای به زبان یونانی در یکی از غرفه‌های پشتی زیارتگاه کشف شده است. متن این کتیبه می‌گوید: “در اینجا جوشاندن سر شاهین شایسته نیست.”

به نظر می‌رسد در این بخش از امپراطوری مصر باستان، اجرای برخی آیین‌های قربانی کردن پرندگان، از جمله شاهین، ممنوع بوده است. در مصر باستان، قربانی کردن پرندگان به شدت رواج داشت و اغلب از طریق جوشاندن آنها در بخش‌هایی پر از صمغ انجام می‌شد. در این فرایند وحشتناک، پرندگان زنده درون دیگ‌هایی پر از صمغ جوشان غوطه‌ور می‌شدند و طی آن استخوان‌های آنها به پودر تبدیل می‌شد. این کتیبه یونانی ممکن است به ممنوعیت این روش قربانی کردن شاهین در این محل اشاره کند و در عین حال نشان از تأثیر فرهنگ‌ها و رسوم یونانی در این منطقه در آن زمان داشته باشد.

 

۵- انگشتر طلایی با نقوشی از بس، ایزد شوخ‌طبعی

 

۱۰ کشف شگفت انگیز مصر باستان

گنجینه‌ای از آثار باستانی از جنس طلا، شامل یک گردنبند و ۳ انگشتر، در قبرستانی در اختاتن در جنوب قاهره توسط باستان‌شناسان کشف شده است. یکی از این جواهرات حکاکی از بِس، خدای شوخ‌طبیعی، روی خود دارد. نقوش این خدای باستانی در سراسر مصر باستان کشف شده‌اند.

بِس یک خدای شوخ‌طبیعی در فرهنگ مصر باستان بوده است. او به صورت مردی کوتوله و درشت‌اندام با تاجی از پر تصویر شده است. این خدا به عنوان نگهبان شوخ‌طبعی، موسیقی، رقص و همین‌طور محافظ زنان در حین وضع حمل شناخته می‌شد. نقش و تأثیر این خدای باستانی در فرهنگ و هنر مصر باستان بسیار بزرگ بوده است و نمادی از جنبش، سرگرمی و حفظ نسل به حساب می‌آمد.

کشف این آثار باستانی با نقوش بِس نشان می‌دهد که این فرهنگ و باورها در سراسر مصر باستان پراکنده بوده و اهمیت ویژه‌ای داشته است. این گنجینه طلا به عنوان شواهدی از ثروت و زیبایی در قبرستان اختاتن مورد کشف قرار گرفته است و به ما کمک می‌کند تا بهتر فهمیم که چگونه اجتماعات باستانی از جمله مصریان باستان آیین‌ها و باورهای خود را از طریق هنر و جواهرات بیان می‌کردند.

 

۶- خالکوبی‌های محافظ وضع حمل

 

۱۰ کشف شگفت انگیز مصر باستان

کشف خالکوبی‌های آئینی روی بدن زنان مصر باستان، که در حین بررسی مومیایی‌های دفن شده در دیر المدینه در کرانه‌های رود نیل انجام شده است، نشان می‌دهد که این آئین در آن زمان وجود داشته است. باستان‌شناسان موفق به کشف ۶ نمونه از این خالکوبی‌های باستانی شده‌اند که معمولاً پوست انسان به سرعت از بین می‌رود و کشف آنها نادر است.

با استفاده از ابزارهای پیشرفته، باستان‌شناسان موفق شده‌اند پوست را بدون باز کردن مومیایی‌ها وارسی کنند. در این بررسی، بخشی از پوست مومیایی که مربوط به بخش پایین کمر زن باستانی بود، آشکار شد. روی این بخش از پوست، زن باستانی جوهر باستانی خطوطی تیره را به‌همراه تصویر بِس، خدای محافظ زنان در هنگام وضع حمل، رسم کرده است.

این کشف نشان می‌دهد که خالکوبی‌های آئینی بر روی بدن زنان مصر باستان از اهمیت فرهنگی و مذهبی بالایی برخوردار بوده‌اند. احتمالاً این خالکوبی‌ها نشانگر وضعیت اجتماعی، مذهبی یا محافظتی بوده‌اند و در رابطه با فرایند حمل و زایمان و نقش زنان در جامعه باستانی مصر ارتباط داشته‌اند.

 

۷- تونل عظیم و شاهکار مهندسی

 

۱۰ کشف شگفت انگیز مصر باستان

کشف تونل طولانی زیر ویرانه‌های معبدی در شهر باستانی تاپوسیریس مگنا در غرب اسکندریه و شمال مصر، به عنوان یکی از پرسروصداترین کشف‌های باستانی سال ۲۰۲۲ محسوب می‌شود. این تونل با طول ۱۳۰۵ متر به عنوان یک سازه عظیم کشف شده است.

باستان‌شناسان بر این باورند که این تونل بزرگ برای انتقال آب آشامیدنی برای مردم استفاده می‌شده است. طبق نظر این متخصصان، این سازه خاص ظاهراً از روی آبگذر اوپالینوس در جزیره ساموس یونان الهام گرفته شده است. آبگذر اوپالینوس معروف به شاهکارهای مهندسی جهان باستان است و ساخت آن در جزیره ساموس در دوران باستانی بسیار تحسین برانگیز بوده است.

این کشف بازتابی از توانمندی و پیشرفت فنی و مهندسی جامعه باستانی در مصر را نشان می‌دهد. استفاده از تونل‌ها برای انتقال آب در آن زمان نشان از نیازهای زندگی مردم و تلاش برای تأمین آب شرب در مناطق مختلف دارد. این کشف باعث افزایش دانش و فهم ما درباره اهمیت منابع آب و سیستم‌های زیرزمینی در فرهنگ باستانی مصر و جهان باستان می‌شود.

 

۸- پرندگانی با جزئيات باورنکردنی در تابلوی ۳۳۰۰ ساله

 

۱۰ کشف شگفت انگیز مصر باستان

کشف یک نقاشی باستانی که پرندگان را در حال پرواز و نشستن کنار یک مرداب به تصویر کشیده است، نشان می‌دهد که هنرمندان باستانی در حفظ جزئیات و تفاصیل طبیعت بسیار ماهر بوده‌اند. محققان امروزی با بررسی این تابلو، توانسته‌اند گونه‌های دقیق پرندگان را تشخیص دهند. این شاهکار هنری که سنّتی به دوران حدود ۳۳۰۰ سال پیش برمی‌گردد، یک قرن قبل بر روی دیوارهای قصری در عمارنه، پایتخت مصر باستان کشف شده است.

در تحقیقات اخیر، محققان توانسته‌اند گونه‌های مختلف پرندگان در این تابلو را شناسایی کنند. به عنوان مثال، آنها ماهی‌خورک ابلق، سنگ‌چشم پشت سرخ و دم‌جنبانک سفید را در تصویر تشخیص داده‌اند. این کشف نشان می‌دهد که هنرمندان باستانی با دقت و حساسیت بسیاری جزئیات طبیعت را در آثار خود بازتاب داده‌اند.

این تحقیقات باعث افزایش دانش ما درباره هنر باستانی، زندگی طبیعی و تنوع پرندگان در زمان باستان می‌شود. همچنین، این نگاره‌ها می‌توانند به ما در فهم بهتر فرهنگ، محیط زیست و روابط بین انسان و طبیعت در جوامع باستانی کمک کنند.

 

۹- شواهد تازه از علت مومیایی کردن مردگان در مصر باستان

 

۱۰ کشف شگفت انگیز مصر باستان

درست است که مصریان باستان از فرایند مومیایی کردن برای حفظ جساد مردگان استفاده می‌کردند، اما هدف آنها فقط جلوگیری از فساد و پوسیدگی نبود. طبق اطلاعات جدیدی که توسط محققان به دست آمده است، مومیایی کردن به عنوان یک آئین باستانی پررمز و رمزآمیز در نظام باورهای مصر باستان مطرح بوده است.

باور می‌شد که پس از مرگ، روح فرد در عالم دیگری به نام عالم خدایان به سوی خدایان سفر می‌کند. به منظور راهنمایی مردگان در این سفر، جساد مومیایی شده به عنوان یک واسطه بین دنیای زمینی و عالم خدایان قرار می‌گرفت. مومیایی کردن جسد در واقع یک فرایند مقدس و معنوی بوده است که به روح فرد کمک می‌کرده تا به صورت سالم و کامل به عالم خدایان برود.

مومیایی کردن جسد شامل چندین مرحله بود. ابتدا، دستگاه‌های داخلی جسد خارج شده و جا به جایی می‌شدند. سپس، جسد با مواد مختلفی از جمله نفت، رزین و موم پوشانده می‌شد تا حفظ شود. در نهایت، جسد در تابوت قرار می‌گرفت و با بسترهای مختلفی مثل رقعه‌های طلا یا پارچه‌های زیبا پوشیده می‌شد.

این آئین مومیایی کردن در فرهنگ مصر باستان بسیار مهم و مرموز بوده است. آنها با اعتقاد به ادامه حیات در عالم دیگر و نیاز جسد به حفظ و راهنمایی در این سفر، این روش را برای ارتباط با عالم ماوراء الطبیعه استفاده می‌کردند.

 

۱۰- مقبره ملکه گمنام

 

۱۰ کشف شگفت انگیز مصر باستان

کشف مقبره یک خانواده سلطنتی گمنام به همراه ملکه‌ای به نام نیث در محوطه باستانی سقاره، در مجموعه اهرام جیزه، همزمان با صدمین سالگرد کشف مقبره توت عنخ‌آمون صورت گرفت. این کشف برای اولین بار نام نیث را در اسناد باستان‌شناسی آشکار کرد. باستان‌شناسان علاوه بر مقبره، تابوت‌ها و مومیایی‌های بسیاری را نیز کشف کردند که برخی از آن‌ها به فرماندهان لشکر و مشاوران توت عنخ‌آمون تعلق داشتند.

این کشف مهم نشان می‌دهد که در دوران فرعونی، علاوه بر فرماندهان لشکر و مشاوران مشهور، خانواده‌های سلطنتی و ملکه‌هایی نیز به سطح بالایی از قدرت و اهمیت دست یافته بودند. همچنین، حضور نیث به عنوان یک ملکه ناشناخته در اسناد باستان‌شناسی نشان می‌دهد که هنوز بسیاری از جوانب و جزئیات از زندگی و دوران فرعونی در مصر باستان برای ما پنهان مانده‌اند.

این کشف‌ها می‌توانند به ما کمک کنند تا درک بهتری از ساختار قدرت، خانواده‌های سلطنتی و نقش زنان در فرهنگ و جامعه باستانی مصر پیدا کنیم. همچنین، این کشف‌ها می‌توانند به توسعه تاریخ باستانی مصر و روش‌های پژوهش باستان‌شناسی کمک کنند.

 

telegram

insta

 

ادرس کانال تلگرام محصولات و لیست قیمت محصولات :   @GOHARBASTAN

تلگرام کارشناس آثار و نشانه ها :@karshenasgoharbastan

شماره تماس کارشناس آموزش فلزیاب، خرید فلزیاب و تعمیر فلزیاب مهندس رجایی: ۰۹۱۲۰۶۲۳۶۴۲

جهت تعمیر فلزیاب و ارتقا فلزیاب و فروش فلزیاب دستگاه فلزیاب  خود چه به صورت حضوری و غیر حضوری میتوانید از طریق

راه های ارتباطی شرکت گوهرباستان با ما در ارتباط باشید.

 

goharbastan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *